Support
Need pre or post purchase support? Reach out HERE.
Warranty
Gearmo offers a 1 Year Warranty from the date of purchase. Read more in our Terms & Conditions.
10-Port USB Type-A 3.2 Gen 1 Hub – 15kV ESD Protection
$96.99
Features
- Extensive Connections: Expand your host system’s peripheral capabilities with 10 USB Type-A ports.
- Reliable Protection: Keep your connections and peripherals safe with extensive ESD surge protection. Housed in a steel metal chassis, this hub is ready to tackle harsh industrial environments.
- Flexible Power: Power your way with a wide input voltage range of 9 ~24V DC. Power either via DC Barrel power supply or through a 3-Pin Terminal Block.
- Fast Data Transfers: Experience fast data transfer rates with USB Type-A ports offering 5Gbps.
- Upstream: USB Type-B
- Downstream: 10 USB Type-A
- Power Input: 3-Pin Terminal Block, DC Barrel
- Mounting Styles: Surface, Wall, and DIN-Rail
Product Documents
The GM-HU310A Gearmo USB 3.2 Gen 1 hub is an industrial metal hub with 10 downstream USB Type-A port. All ports, both downstream and upstream are conveniently located on the front facing panel. The GM-HU310A USB 3.2 Gen 2 hub includes mounting option hardware for both surface and DIN-Rail mounting. Compliant with USB 3.2 Gen 1 standards, data speeds up to 5Gbps can be achieved and is backward compatible with USB 2.0 and 1.1.
Features:
- Adds 10 3.2 Gen 1 compliant USB Type-A ports
- USB Type-A ports offer 5Gbps data transfer rate
- Rugged metal chassis with surface & DIN Rail mount support
- 9~24V DC power input via DC Barrel or 3-Pin Terminal Block
- LED indicators for each port to show connection confirmation
- Upstream USB Type-B port
- 15kV ESD protection for all USB ports
- Certifications: CE, FCC, REACH, RoHS
OS Support:
- Windows Vista, 7, 8, 10, Windows 11
- Mac OS 10.X
Package Contents:
- Industrial 10-Port USB 3.2 Gen Type A Industrial Hub
- User Manual
- USB Type-A to Type-B Cable
- DIN-Rail & Wall Mounting Kit
- 3-Pin Terminal Block
- Screw Package
Safety & Compliance Certifications
The GM-HU310A has been rigorously tested to meet the highest international safety standards. Our comprehensive testing ensures you can rely on the device in even the most demanding automotive, industrial, and commercial applications.
| Standard | Status | Remarks |
|---|---|---|
| ✓ Compliant | General Product Safety Regulation: (EU) 2023/988 EMC Directive: 2014/30/EU EU PoP: (EU) 2019/1021 |
|
| ✓ Compliant | FCC Part 15 Subpart B, ANSI C63.4:2019 | |
![]() |
✓ Compliant | EC/1907/2006 – 250 SVHC List 06/25/2025 |
| ✓ Compliant | Conforms to RoHS Legislation 2011/65/EU + (EU) 2015/863 |
*Passing a test report does not constitute certification, listing, or product registration. Test Report Available – Certification Required for End Product
Additional information
| Weight | 1.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.25 × 7.25 × 2.5 in |
| Color | Black |
| Item Dimensions | 6.299 × 2.461 × 0.906 in. |
| Downstream Ports | 10x USB Type-A |
| Item Weight | 0.725 lbs. |
| LED Indicators | Power |
| UPC | 045079164390 |
| Upstream Ports | 1x USB Type-B |
| USB Specification | USB 3.2 Gen 1 |
| Input Voltage | 9~24V DC |
| Material | Steel |
| Power Source | 3-Pin Terminal Block, DC Barrel |
| Operating Temperature | 0 – 50°C (32 – 122°F) |
| ESD Protection | 15kV |
| Supported OS | Windows 11, Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista, OSX |
| Certifications | CE, FCC, REACH, RoHS |
| Country of Origin | China |












