Support
Need pre or post purchase support? Reach out HERE.
Warranty
Gearmo offers a 1 Year Warranty from the date of purchase. Read more in our Terms & Conditions.
10-Port USB 3.2 Gen 2 Hub – 6 Type-A Ports 4 Type-C Ports w/ Power Supply & ESD Protection
$139.29
Features
- Extensive Connections: Expand your host system’s peripheral capabilities with 4 USB Type-C ports and 6 additional USB Type-A ports.
- Reliable Protection: Keep your connections and peripherals safe with extensive ESD surge protection. Housed in a steel metal chassis, this hub is ready to tackle harsh industrial environments.
- Flexible Power: Power your way with a wide input voltage range of 9 ~24V DC. Power either via the included DC Barrel power supply or through a 3-Pin Terminal Block.
- Lightning Fast Data Transfers: Experience fast data transfer rates with USB Type-C ports offering 10Gbps and USB Type-A ports offering 5Gbps.
- Upstream: USB Type-C (Screw-Locking)
- Downstream: 6 USB Type-A, 4x USB Type-C (Screw-Locking)
- Power Input: 3-Pin Terminal Block, DC Barrel
- Mounting Styles: Surface, Wall, and DIN-Rail
Product Documents
The GM-HU310CA-DW Gearmo USB 3.2 Gen 2 hub is an industrial metal hub with 4 downstream USB Type-C ports and 6 downstream USB Type-A port. All ports, both downstream and upstream are conveniently located on the front facing panel. The GM-HU310CA-DW USB 3.2 Gen 2 hub includes mounting option hardware for both surface and DIN-Rail mounting. Compliant with USB 3.2 Gen 1 and Gen 2 standards, data speeds up to 10Gbps can be achieved and is backward compatible with USB 2.0 and 1.1.
Features:
- Adds 4 USB Type-C (USB 3.2 Gen 2 compliant) ports & 6 USB Type-A (USB 3.2 Gen 1 compliant) ports
- USB Type-A ports offer 5Gbps data transfer rate, USB Type-C ports offer 10Gbps data transfer rate
- Output: 3x USB-C with each 1A, 1x USB-C with 2.4A, 5x USB-A with each 1A, 1x USB-A with 2.4A, total 64W max
- Compatible with included 24V / 3A Power Supply & Power Cord
- Rugged metal chassis with surface & DIN Rail mount support
- 9~24V DC power input with an included DC Barrel power supply
- LED indicators for each port to show connection confirmation
- Screw-locking ports
- Upstream USB Type-C port
- 15kV ESD protection for all USB ports
- Certifications: CE, FCC, REACH, RoHS
OS Support:
- Windows Vista, 7, 8, 10, Windows 11
- Mac OS 10.X
Package Contents:
- 10-Port USB 3.2 Gen 2 Type-C & A Industrial Hub
- 24V / 3A Power Supply & Power Cord
- 3-Pin Terminal Block
- USB Type-C to Dual Screw-Locking Type-C Cable
- DIN-Rail & Wall Mounting Kit
- Screw Package
- User Manual
Safety & Compliance Certifications
The GM-HU310CA-DW has been rigorously tested to meet the highest international safety standards. Our comprehensive testing ensures you can rely on the device in even the most demanding automotive, industrial, and commercial applications.
| Standard | Status | Remarks |
|---|---|---|
| ✓ Compliant | General Product Safety Regulation: (EU) 2023/988 EMC Directive: 2014/30/EU EU PoP: (EU) 2019/1021 |
|
| ✓ Compliant | FCC Part 15 Subpart B, ANSI C63.4:2019 | |
![]() |
✓ Compliant | EC/1907/2006 – 250 SVHC List 06/25/2025 |
| ✓ Compliant | Conforms to RoHS Legislation 2011/65/EU + (EU) 2015/863 |
*Passing a test report does not constitute certification, listing, or product registration. Test Report Available – Certification Required for End Product
Additional information
| Weight | 1.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.50 × 7.25 × 2.5 in |
| Color | Black |
| Item Dimensions | 6.299 × 2.461 × 0.906 in. |
| Downstream Ports | 4x USB Type-C, 6x USB Type-A |
| Item Weight | 0.725 lbs. |
| LED Indicators | Power |
| UPC | 045079164697 |
| Upstream Ports | 1x USB Type-C |
| USB Specification | USB 3.2 Gen 1, USB 3.2 Gen 2 |
| Input Voltage | 9~24V DC |
| Material | Steel |
| Power Source | 3-Pin Terminal Block, DC Barrel |
| Operating Temperature | 0 – 50°C (32 – 122°F) |
| ESD Protection | 15kV |
| Chipset | VL822-Q7S, VL817-Q7S |
| Certifications | CE, FCC, REACH, RoHS |
| Country of Origin | China |











