Support
Need pre or post purchase support? Reach out HERE.
Warranty
Gearmo offers a 1 Year Warranty from the date of purchase. Read more in our Terms & Conditions.
7-Port USB 3.2 Gen 2 Type-C Industrial Surface & DIN-Rail Mount Hub w/ ESD Surge Protection
$123.49
Extensive Connections: Expand your host system’s peripheral capabilities with 7 USB Type-C ports with screw-locking capabilities.
Reliable Protection: Keep your connections and peripherals safe with extensive ESD surge protection. Housed in a steel metal chassis, this hub is ready to tackle harsh industrial environments.
Flexible Power: Power your way with a wide input voltage range of 9 ~24V DC. Power either via the included DC Barrel power supply or through a 3-Pin Terminal Block.
Upstream: USB Type-C
Downstream: 7x USB Type-C
Power Input: 3-Pin Terminal Block, DC Barrel
Mounting Styles: Surface, Wall, and DIN-Rail
Product Documents
7-Port Mountable USB-C Hub
The GM-HU37C-DW Gearmo USB 3.2 Gen 2 hub is an industrial metal hub with 7 downstream USB Type-C ports. All ports, both downstream and upstream are conveniently located on the front facing panel along with the Terminal and barrel power connections. The GM-HU37C-DW USB 3.2 Gen 2 hub includes mounting option hardware for both surface and DIN-Rail mounting. Compliant with Gen 2 standards, data speeds up to 10Gbps can be achieved and is backward compatible with USB 2.0 and 1.1.
Features:
- Adds 7 3.2 Gen 2 compliant USB Type-C ports supporting up to 10Gbps
- Output: 7x USB-C with each 2.4A, total 57W max
- Rugged metal chassis with surface & DIN Rail mount support
- 9~24V DC power input with an included DC Barrel power supply
- LED indicators for each port to show connection confirmation
- Screw-locking ports
- Upstream USB Type-C port
- 15kV ESD protection for all USB ports
OS Support:
- Windows 7, Windows 8, Windows 10, Windows 11
- Mac OS X
- Linux
Package Contents:
- Industrial 7-Port USB 3.2 Gen 2 Type-C Industrial Hub
- User Manual
- Power Adapter with DC Barrel Connector
- USB Type-C to Type-C Screw-Locking Cable
- DIN-Rail & Wall Mounting Kit
- 3-Pin Terminal Block
- Screw Package
Safety & Compliance Certifications
The GM-HU37C-DW has been rigorously tested to meet the highest international safety standards. Our comprehensive testing ensures you can rely on the device in even the most demanding automotive, industrial, and commercial applications.
| Standard | Status | Remarks |
|---|---|---|
| ✓ Compliant | General Product Safety Regulation: (EU) 2023/988 EMC Directive: 2014/30/EU EU PoP: (EU) 2019/1021 |
|
| ✓ Compliant | FCC Part 15 Subpart B, ANSI C63.4:2019 | |
![]() |
✓ Compliant | EC/1907/2006 – 250 SVHC List 06/25/2025 |
| ✓ Compliant | Conforms to RoHS Legislation 2011/65/EU + (EU) 2015/863 |
*Passing a test report does not constitute certification, listing, or product registration. Test Report Available – Certification Required for End Product
Additional information
| Weight | 1.74 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.25 × 7.25 × 2.50 in |
| UPC | 045079164741 |
| Color | Black |
| ESD Protection | 15kV |
| Input Voltage | 9~24V DC |
| LED Indicators | Port Status, Power |
| Upstream Ports | 1x USB Type-C |
| Downstream Ports | 7x USB Type-C |
| USB Specification | USB 3.2 Gen 2 |
| Material | Steel |
| Power Source | 3-Pin Terminal Block |
| Supported OS | |
| Item Dimensions | 5.50 × 2.75 × 1.00 in. |
| Item Weight | 0.59 lbs. |
| Charging Protocols | BC 1.2 |
| Certifications | RoHS |
| Country of Origin | China |












