Support
Need pre or post purchase support? Reach out HERE.
Warranty
Gearmo offers a 1 Year Warranty from the date of purchase. Read more in our Terms & Conditions.
USB 3.0 7 Port Industrial Metal Hub w/15KV ESD Protection & Mounting
$93.29
Prosumer USB 3.0 7 Port Hub with Mounting Options
The Gearmo 7 Port USB 3.0 hub is designed to be rugged and Mountable. Providing up to 600W surge protection over each port, it helps to protect your investment. All 7 data ports and connections are easily accessible making it easy to connect to your data. LED indicators show port connection confirmation and includes mounting brackets for surface mounting.
- Adds 7 USB 3.0 5Gbps Compliant Ports Clearly Labeled
- Includes 600W Surge Protection over each USB port and 15KV ESD
- Rugged Industrial-grade Chassis for Harsh Environments
- Includes 3-wire terminal plug connector for wired power
Product Documents
Part of Gearmo's Prosumer Series of USB 3.0 Hubs
The GM-HU37DW Gearmo USB 3.0 7 port hub is an industrial metal hub that is a total package! All ports, both downstream and upstream ports are conveniently located on the top facing panel along with the terminal and barrel power connections. The GM-HU37DW USB 3.0 hub includes mounting option hardware for both surface and DIN-Rail mounting. Compliant with USB 3.0 standards, data speeds up to 5Gbps can be achieved and is backward compatible with USB 2.0 and 1.1.
The GM-HU37DW is part of the Gearmo Prosumer series of hubs and includes the power adapter to handle the power needed for industrial applications.
Gearmo 7 Port USB 3.0 Prosumer Hub Features
- Compliant with Universal Serial Bus 3.0 Specifications
- Industrial-grade, rugged metal housing design
- Adds 7 USB 3.0 super-speed ports
- Redundant 9-24V DC power input
- 15KV ESD USB Interface protection
- Power input surge protection to 600W for each port
- Supported charging protocols: Apple Charge 2.4A, CDP, DCP, SDP
- Over-current detection and protection circuit design
- Wall and DIN Rail mount support
- Item Dimensions: 134.5(L) x 60.2(W) x 24mm(H)
- Item weight: 9.3 oz (0.58 lbs.)
- Approvals: CE, FCC, REACH, RoHS
Operating system support
- WIndows XP, Windows Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 10, Windows 11
- Mac OS X
- Linux
In the Box
- Gearmo USB 3.0 industrial 7 Port Hub
- 12V / 2A power adapter
- DIN Rail Clip
- Surface Mounting Brackets
- Mounting screws
- 3-wire Terminal power connector
- 6ft. USB 3.0 A to B cable
Safety & Compliance Certifications
The GM-HU37DW has been rigorously tested to meet the highest international safety standards. Our comprehensive testing ensures you can rely on the device in even the most demanding automotive, industrial, and commercial applications.
| Standard | Status | Remarks |
|---|---|---|
| ✓ Compliant | EN 55032:2015+A1:2020, EN 55035:2017+A11:2020 | |
![]() |
✓ Compliant | EC/1907/2006 – 250 SVHC List 06/25/2025 |
| ✓ Compliant | Conforms to RoHS Legislation 2011/65/EU + (EU) 2015/863 |
*Passing a test report does not constitute certification, listing, or product registration. Test Report Available – Certification Required for End Product
Additional information
| Weight | 1.49 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.375 × 6.750 × 2.500 in |
| UPC | 045079159938 |
| Material | Steel |
| Item Dimensions | 134.5(L) x 60.2(W) x 24mm(H) |
| Interface | USB 3.0 |
| Color | Black |
| Operating Temperature | 0 – 50°C (32 – 122°F) |
| Supported OS | Windows 11, Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP, Linux, OSX |
| Certifications | CE, FCC, REACH, RoHS |
| Country of Origin | China |











