Support
Need pre or post purchase support? Reach out HERE.
Warranty
Gearmo offers a 1 Year Warranty from the date of purchase. Read more in our Terms & Conditions.
Gearmo USB 2 Port Serial Adapter RS232 featuring FTDI Chipset with LED Indicators
$64.29
Gearmo 2 Port Industrial USB 2.0 to Serial Converter FT2232H Chip with Power RX and TX LED is a great solution when a limited number of serial ports are available.
- Utilizes FT2232H FTDI Chip set
- Automatically configures the additional COM ports
- Plug and Play allows easy installation
- Perfect for connecting serial modems, bar code scanners, CNC routers, and others
- Rugged metal industrial design
- Supports Windows 7, 8, 10, and 11, Linux, OSX
Product Documents
Product Documents
Software & Drivers
Certifications
If you need to run a Windows 11 serial device(s) with a limited number of serial ports and not many options, it can be frustrating. The Gearmo 2 Port Serial Hub with Power RX and TX LED is a great solution. This RS232 2-port hub utilizes a high performance FTDI Chip that easily adds 2 standard serial ports to your desktop, laptop or other mobile device and fully supports Windows 11.

The converter’s serial outputs are automatically configured as additional COM ports. The USB 2.0 to Serial dual RS232 port converter cable is compatible with most GPS and PDA devices such as Garmin, Magellan, or Palm and peripherals in your office such as modems, printers, scanners, and digital cameras.
This serial converter cable has built-in protection against static electricity and surges up to 15KV giving you reliable data transfers and protects the converter and your equipment from damage due to over voltages.
Additional Features
- Easy Plug and Play installation
- USB interface: standard Type A female
- Automatic handshake support
- Baud rates up to 921.600bps
- No power supply needed
- Dual 16 Byte hardware data buffer (up/down stream)
- Cable Length: 6 feet
- Supports Windows 7, 8, 10, and 11, Linux, OSX
- Approvals: CE, FCC, REACH, RoHS
Supported OS :
- Windows 7, 8, 10, and 11
- Linux
- Mac OS 10.X

USB Plug and Play allows easy installation and requires no IRQ, DMA, or I/O port resources which means more devices can be attached to your system without the hassles of device and resource conflicts. The 2 Port USB 2.0 to Serial RS-232 converter is suitable for general office, commercial and industrial use.
With a FTDI and SIPEX CHIP Powered by USB, the device does not require a power outlet. Once connected, the adapter retains its assigned serial COM port values, allowing the same values to automatically be re-assigned to the ports provided by the adapter in the event that it is disconnected, then re-connected to the host computer.

Package Contents:
- Surface Mounting Flanges
- Screw Pack
Safety & Compliance Certifications
The GM-FTDI2X-M has been rigorously tested to meet the highest international safety standards. Our comprehensive testing ensures you can rely on the device in even the most demanding automotive, industrial, and commercial applications.
| Standard | Status | Remarks |
|---|---|---|
| ✓ Compliant | General Product Safety Regulation: (EU) 2023/988 EMC Directive: 2014/30/EU EU PoP: (EU) 2019/1021 |
|
| ✓ Compliant | FCC Part 15 Subpart B, ANSI C63.4:2019 | |
![]() |
✓ Compliant | EC/1907/2006 – 250 SVHC List 06/25/2025 |
| ✓ Compliant | Conforms to RoHS Legislation 2011/65/EU + (EU) 2015/863 |
*Passing a test report does not constitute certification, listing, or product registration. Test Report Available – Certification Required for End Product
Additional information
| Weight | 0.8125 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.5000 × 6.0000 × 2.0000 in |
| UPC | 045079161504 |
| Color | Black |
| USB Specification | USB 2.0 (480Mbps) |
| ESD Protection | 15kV |
| Country of Origin | China |
| Serial Baud Rate Maximum | 921.6 Kbps |
| Operating Temperature Range | 0C ~ 40C |
| Certifications | CE, FCC, REACH, RoHS |
| LED Indicators | Power, TX / RX |
| OS Support / Compatibility | Linux, Mac OS, Windows 10, Windows 11, Windows 7, Windows 8 |
| Upstream Ports | USB 2.0 Type A Male Fixed Cable |
| Downstream Ports | 2x Male DB9 /W Nuts |
| Input Voltage Range | 9 ~ 48V DC |


















