Support
Need pre or post purchase support? Reach out HERE.
Warranty
Gearmo offers a 1 Year Warranty from the date of purchase. Read more in our Terms & Conditions.
Gearmo USB 8 Port Serial RS232 featuring FTDI Chipset with LED Indicators
$139.99
Gearmo USB 8 Port Serial RS232 featuring FTDI Chipset with LED Indicators Industrial Version
- 8x DB9 Serial Ports
- Power, RX, TX, LED Indicators
- Surface/Wall and DIN Rail mounting brackets included
- Supports Self Power and Variable Voltage input 9 ~ 48V
- Rugged Metal Chassis
- Supports Windows 7, 8, 10, and 11, Linux, OSX
Product Documents
Product Documents
Software & Drivers
Certifications
Gearmo's 8 port Industrial RS232 DB9 adapter, connects to your Laptop or desktop through a single USB port while providing you with 8 fully addressable DB9 RS232 Com ports, these ports can be easily configured in your systems device manager. The GM-FTDI8X-M is housed in a rugged chassis for installations in offices, labs, warehouses, heavy machinery, and automation equipment. For most installations, the self-powered configuration is standard, a powered option is also available on the unit for those who need pass-through power, supporting variable voltage 9~48VDC input.
Features:
- 8x DB9 Serial Ports
- Power, RX, TX, LED Indicators
- Surface/Wall and DIN Rail mounting brackets included
- Supports Self Power and Variable Voltage input 9 ~ 48V
- Rugged Metal Chassis
- Supports Windows 7, 8, 10, and 11, Linux, OSX
Specifications:
| Model | GM-FTDI8X-M |
| Host Interface | USB2.0 |
| Chipset ID | FT4232HL |
| External Connectors | 8x9-pin DB9 male
1xUSB type B Female |
| Serial Protocol | RS-232 |
| Maximum Data | 921.6kbps |
| Data Bits | 7,8 |
| Parity | Odd,Even,Mark,Space,None |
| Stop Bits | 1,2 |
| Buffer Size | 4096 byte Transmit and Receive |
| Enclosure Material | Metal |
| Mounting Options | Wall/Surface,DIN Rail |
| Operating Temperature | 0℃~55℃ |
| Storage Temperature | -20℃~85℃ |
| Humidity | 5%~95%RH |
| Dimensions | 160X63.5X41.5mm |
| Weight | 425g |
| Compatible Operating systems | Windows 7, 8, 10, and 11, Linux, OSX |
DB-9 Pin Assignments:
| Pin | Assignment |
| 1 | DCD |
| 2 | RXD |
| 3 | TXD |
| 4 | DTR |
| 5 | SG |
| 6 | DSR |
| 7 | RTS |
| 8 | CTS |
| 9 | RI |
Package Contents:
- 8-Port Industrial USB to RS-232 Serial Adapter
- User Manual
- Driver CD
- USB 2.0 Type-A to Type-B Cable
- DIN-Rail and Wall Mount Kit
Additional information
| Weight | 1.3300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.33 × 7.39 × 2.45 in |
| Color | Black |
| Certifications | CE, FCC, REACH, RoHS |
| USB Specification | USB 2.0 (480Mbps) |
| Country of Origin | China |
| Serial Baud Rate Maximum | 921.6 Kbps |
| Operating Temperature Range | 0C ~ 55C |
| LED Indicators | Power, TX / RX |
| OS Support / Compatibility | Linux, Mac OS, Windows 10, Windows 11, Windows 7, Windows 8 |
| Upstream Ports | USB 2.0 Type-B Female |
| Downstream Ports | 8x Male DB9 /W Nuts |
| UPC | 045079161580 |
| Input Voltage Range | 9 ~ 48V DC |
You may also like…
-

4 Port Serial RS-232 Hub w/ FTDI Chipset & RX/TX LED Indicators
$103.99Available on backorder
-

1 Port USB to Serial RS-232 Hub w/ FTDI Chipset & LED Indicators – Rugged Metal Housing Ideal for Mounting
$43.49In stock
-

Gearmo USB 2 Port Serial Adapter RS232 featuring FTDI Chipset with LED Indicators
$64.29In stock















